Historia rasy

Ktoś kiedyś napisał, że rasa Nihon teria jest uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) od 1932 roku. Niestety, ten ktoś mija się z prawdą.

Według moich japońskich źródeł i informacji jakie uzyskałem od Pani Yoko Obayashi, hodowczyni tej rasy z Japonii, 1932 rok to istotna data, ale wtedy powstał w Japonii Klub rasy Nihon teria. Był to jedyny klub tej rasy w całej historii. Klub ten działał jeszcze 20 lat temu. Ale dziś, tylko w nielicznych japońskich publikacjach, pozostał po nim niewielki ślad.

Pierwszym przewodniczącym klubu był Japończyk Tamura Kikujiro. Natomiast pierwsza publikacja na temat rasy powstała w 1938 roku w Tokyo, napisana przez Seikoukan pt. „『日本犬の研究』”, tłumaczenie na j. angielski „Research of the Japanese dogs”. Książka ta opisywała historię powstania rasy Nihon teria, a autorem i źródłem informacji o niej był sam Tamura Kikujiro.

Początki rasy nie były łatwe. Psem, od którego pierwotnie wywodzi się rasa Nihon teria był KURO, który był wynikiem skrzyżowania dwóch ras: English Toy terriera i Toy Bull terriera. Kuro urodził się w 1913 roku w Kobe. Kuro był czarnym, podpalanym terrier, z białymi znaczeniami, miał cienkie i mocne kończyny, stojące uszy, duże oczy i okrągłą głowę.

KURO w wieku ośmiu lat przeprowadził się do Osaki.

Shiro

Shiro

W 1918 roku w Kobe urodził się kolejny potomek rasy Nihon teria. Nazywał się SHIRO, był synem KURO i KAME (suki krótkowłosej foksterierki, która w Japonii istniała pod nazwą rasy terier kobe). SHIRO był śnieżnobiały, był bardzo inteligentnym psem, mierzył 36 cm wysokości, miał piękną sierść i malutki ogonek. SHIRO został zaprezentowany podczas Krajowej Wystawy Psów w Kobe w 1919 roku, podczas której został uznany za teriera. SHIRO był bardzo owacyjnie przywitany przez oglądającą go publiczność.

Tarou

Tarou

 

KURO w wieku ośmiu lat, czyli w 1921 roku, przeprowadził się do Osaki. W tym samym roku KURO i suczka MERRY (krótkowłosa terierka Kobe, czarna, podpalana głowa, czarne plamy na białej sierści, która była hodowana tylko w Osace) mieli potomstwo o imieniu TAROU (hodowla Pana Yamazaki). Był to pies, który wyglądem jest bardzo zbliżony do obecnych osobników tej rasy i uchodził za jednego z praprzodków rasy Nihon teria. TAROU pochodził z czystej linii od hodowli EDOGIKU i TAROUGOU, dzięki czemu był zbliżony do ideału.

 

 

Cherry

Cherry

Przez kolejne siedem-osiem lat, hodowcy z Japonii próbowali stworzyć ideał nowej rasy. W marcu 1928 roku urodził się CHERRY, którego ojcem był właśnie TAROU. W tym samym roku, CHERRY przeniósł się z Osaki do Kobe.

 

 

 

 

 

John

John

 Ponownie w 1928 roku urodził się KING, syn JOHNA (teriera kobe) i RHI (czarnej terierki, hodowca Pan Nishikawa). KING sierść i budowę ciała wyniósł z połączenia linii hodowli Naniwa oraz Hujigou.

We wrześniu 1929 roku w Osace urodził się JOHN, potomek psa o imieniu MARY i suczki QUEEN (terier kobe od Pana Kobayashi).

 

 

 

 

King

King

Prawdziwym krokiem na przód był rok 1930, kiedy to urodziło najwięcej psów, które dały początek obecnej linii naszej rasy.

 

 

 

 

 

 

 

Gree

Gree

 

W styczniu 1930 roku w Osace urodził się GREE, ojciec TERREY i matka JOHN (hodowca Pan Kato). Był to pies, który zachował pierwotną linię pochodzącą od KURO.

 

 

 

 

 

 

 

Chee

Chee

 

27 marca 1930 roku również w Osace urodził się CHEE, ojcem jego był TERREY, a matką Huku (terier kobe).

 

 

 

 

 

 

 

Pee

Pee

W kwietniu 1930 roku urodził się PEE, ojciec CHERRY, matka Puris (ta sama linia co KURO), który przeprowadził się do Kobe.

 

 

 

 

 

 

Tarou - 1930 r.

Tarou – 1930 r.

W maju tego samego roku w Osace urodził się TAROU, z połączenia HERO i suczki MERRY (terier kobe). TAROU należał do psów z linii Kojirou, które występowały w Chugoku.

 

 

 

 

 

 

Pearl

Pearl

W sierpniu 1930 roku był miesiącem narodzin PEARL, który urodził się w Osace.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jack

Jack

W listopadzie 1930 roku, w Osace, urodziła się suczka JACK. Suczka ta należała do Tamura Kikujiro. JACK uznaje się za najbardziej zbliżonego psa do ideału teriera japońskiego (Nihon teria), która dał początek obecnej wersji naszej rasy.

 

Jack

Jack

 



Dwa lata później powstał w Japonii Klub Nihon teria, który wyznaczył standardy dotyczące dalszego rozwoju tej rasy.

Ważne daty:
1911 r. – powstało FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna)
1930 r. – w hodowli Pana Tamura Kikujiro urodziła się suczka JACK, najbardziej zbliżona do ideału Nihon teria
1932 r. – powstał klub Nihon teria w Japonii i pierwszy standard rasy (przewodniczącym klubu był Tamura Kikujiro)
1948 r. – powstał JKC (Japan Kennel Club)
1964 r. – 1 kwietnia FCI uznało „nihon terrier” jako rasę psów i sklasyfikowało ją w swojej bazie ras
1973 r. – 9 maja tego roku, JKC przesłał do FCI przetłumaczony na język angielski pierwszy wzorzec rasy
1979 r. – JKC został członkiem FCI i ten rok uznaje się rokiem zatwierdzenia japońskich ras przez FCI

Pierwszy standard Nihon Teria w języku angielskim opublikowany 9 maja 1973 roku przez FCI możecie zobaczyć TUTAJ.

Autorem informacji napisanych w języku starojapońskim jest Tamura Kikujiro, tekst na język angielski przetłumaczyła Yoko Obayashi. Zdjęcia z książki „『日本犬の研究』”, autor Seikoukan. Autorem artykułu jest Paweł Gąsiorski

Możliwość komentowania została wyłączona.